Call centrum
02 4445 7777
PO-PIA: 9:00-17:00, SO-NE: zatvorené

Online rezervácia leteniek

[Folder]


Dospelý
16+
Mládežník
12 - 15 r.
Dieťa
2 - 11 r.
Kojenec
0-23mes

Podobné články

[Madeira, ostrov farieb a kvetinových záhrad]
28.09.2016
Madeira, ostrov farieb a kvetinových záhrad ...
5202 prečítaní
[Načasujte správne svoju cestu]
03.12.2015
Načasujte správne svoju cestu
2804 prečítaní
Pamiatky v Hongkongu
Pridané dňa: | 6373 prečítaní
Pamiatky v Sydney
Pridané dňa: | 8547 prečítaní
Pamiatky v Helsinkách
Pridané dňa: | 11745 prečítaní
Archív správ

Aktuality

[Doprajte si leto v Dubaji už na jar s lacnými letenkami od Wizz Air!]
20.01.2021
Doprajte si leto v Dubaji už na jar s lacnými letenkami od Wizz Air!

Luxusné obchody, dychvyrážajúce mrakodrapy, prepychové hotely, ale i nádherné pláže zaliate tropickým slnkom - to všetko je Dubaj - mesto, v ktorom sa nudiť rozhodne nebudete. Ideálnou destináciou je nielen pre mladých cestovateľov, ale i rodiny s deťmi. Navyše, Dubaj ako jediný emirát v celej krajine nevyžaduje po vstupe absolvovanie povinnej karantény.

viac
[Luxus, cigarety, alkohol či prehliadka dokonalých outfitov - aj takto vyzeralo lietanie v minulosti]
14.01.2021
Luxus, cigarety, alkohol či prehliadka dokonalých outfitov - aj takto vyzeralo lietanie v minulosti

Komerčné lietanie vzniklo ešte pred druhou svetovou vojnou, výraznejšie rozmáhať sa však začalo až po nej. Považované bolo za exkluzívnu formu prepravy a nieslo sa najmä v znamení luxusu. V 50. a 60. rokoch zažívalo svoj zlatý vek, lietať sa vtedy začalo aj do exotickejších destinácií. A ako si lietanie užívali samotní cestujúci? Prezradíme vám v našom článku.

viac
[Digitálny očkovací preukaz ako cesta k slobodnému cestovaniu]
07.01.2021
Digitálny očkovací preukaz ako cesta k slobodnému cestovaniu

Pravdepodobne sa už čoskoro dočkáme novinky, ktorá nám opätovne uľahčí slobodné cestovanie po celom svete. Reč je o mobilnej aplikácii, ktorá by obsahovala informácie o tom, či ste zaočkovaní proti COVID-19, prípadne ste koronavírus už prekonali alebo máte aktuálny negatívny test. Platnosť preukazu by sa mohla okrem cestovania vzťahovať napríklad aj na návštevu kultúrnych a športových podujatí.

viac
[Ako získať negatívny výsledok testu na COVID-19 v angličtine?]
08.12.2020
Ako získať negatívny výsledok testu na COVID-19 v angličtine?

Chystáte sa do zahraničia? Potvrdenie o negatívnom výsledku testu na COVID-19, ktoré budete pri svojej ceste potrebovať, vám však v slovenskom jazyku vo väčšine krajín sveta neakceptujú. Preto vám odporúčame nechať si ho vyhotoviť v angličtine. Ako na to?

viac
[Egyptair spúšťa priamu linku z Budapešti do Hurghady]
23.11.2020
Egyptair spúšťa priamu linku z Budapešti do Hurghady

Nové letecké spojenie na trase Budapešť - Hurghada otvára ešte túto zimnú sezónu letecká spoločnosť Egyptair. Prvý let je naplánovaný na 28. novembra 2020, pričom nová linka do Egypta bude premávať až do 27. marca 2021. O tejto novinke informovali egyptské aerolinky prostredníctvom tlačovej správy.

viac

Pamiatky v Kodani

Amalienborg
Amalienborg

Kodaň je historické mesto a najkomplexnejší pohľad na jej kultúrne dedičstvo získate pri výstupe na niektorú z vyhliadkových veží. Centrum Kodane lemujú úzke uličky, ktoré obkolesujú domy s vysokými štítmi, obchodmi a kaviarňami.

SOCHA MALEJ MORSKEJ PANNY

Kto sa zaujíma o Kodaň, určite pozná túto ikonu mesta. Jej autorom je Edvard Eriksen, ktorý ju vyrobil na žiadosť váženého občana C. Jacobsena. Ide o odliatok najznámejšej postavy z rozprávky Hansa Christiana Anderesena. Pôvodný dánsky názov tejto sošky znie Den Lille Havfrue. Socha symbolizuje lásku, ktorú nič nezlomí, a takisto zobrazuje veľkú obeť, akú človek vie v mene lásky priniesť. Carl Jacobsen umiestnil túto sochu v roku 1913 do prístavu v Kodani. Socha bola už niekoľkokrát terčom útokov, dokonca sa raz stalo, že sochu našli bez hlavy, nos i vlasy boli odstránené, k tomuto činu sa postupne prihlásila asi 200 páchateľov, ktorí však nevedeli objasniť tento čin. Tento incident vraj stále nie je celkom objasnený. Isté však je, že socha je neustále jednou z najznámejších ikon Kodane. Viac čítajte tu.

 

DÁNSKY KRÁĽOVSKÝ PALÁC AMALIENBORG

Zámok je hlavným sídlom kráľovskej rodiny, a tiež jej ich zimnou rezidenciou. Patrí k najväčším komplexom budov v Dánsku. Je postavený v rokokovom štýle. Štyri paláce mali v 50. rokoch 18. storočia pôvodne slúžiť ako mestské rezidencie dánskej šľachty. V roku 1794 však ohnivé plamene zničili vtedajšie kráľovské sídlo Christiansborg slot a spomínané domy dánskej šľachty prešli do vlastníctva kráľovskej rodiny. Pôvodní majitelia boli zbavení daňovej povinnosti počas nasledujúcich 40-tich rokov. V kráľovskom paláci sa nachádza aj múzeum, ktoré je otvorené od roku 1994. Na prízemí sa nachádzajú izby a apartmány s originálnym nábytkom, ktorý vlastnila dynastia rodu Glucksburg od roku 1863. Múzeum je vernou kópiou všetkých interiérov vrátane súkromných izieb kráľov a dokumentuje 150-ročnú históriu. Kráľovské sídlo stráži kráľovská garda – vojakov spoznáte podľa vysokých „medvedích“ čapíc . Vždy napoludni býva prehliadka výmeny stráže a určite stojí za to, vidieť ju. Slávnostný pochod smeruje z kasární neďaleko Rosenborg slotu až ku kráľovskému sídlu. Jednotlivé budovy Kráľovského paláca vytvárajú akési osemuholníkové námestie uprostred ktorého sa nachádza jazdecká socha kráľa Frederika V., ktorý dal tento komplex postaviť.

 

ZÁMOK CHRISTIANSBORG

Zámok sa nachádza na ostrovčeku Slotsholmen. História zámku siaha do roku 11687, kedy zakladateľ Kodane biskup Absolón položil základný kameň prvého hradu. Dodnes si možno jeho základy pozrieť v podzemí dnešného zámku. V súčasnosti zámok slúži potrebám vlády a parlamentu. Vo vnútri zámku nájdete reprezentačné priestory kráľovskej rodiny. Tu kráľovská rodina prijíma prezidentov štátov a veľvyslancov krajín v rámci oficiálnych návštev. Veľmi zaujímavá je aj hala Banqueting, v ktorej sa nachádza 11 nových tapisérií, na ktorých je vyobrazená viac než tisícročná história Dánska. Ich autorom je Bjorn Norgard, ktorý ich daroval kráľovnej Margaret pri príležitosti 50-tich narodenín. Kompletne bola túto kolekcu dokončil v roku 2000. Ak sa tu nenachádzajú dánski diplomati, môžete si tieto priestory prezrieť počas týždňa.

 

ZÁMOK ROSENBORG

História zámku siaha do 17. storočia. Postavený bol na príkaz kráľa Christiana IV. V okolí zámku sa nachádza krásna francúzska záhrada. Keďže kráľ mal záľubu vo vznešenosti, rozhodol sa dať si postaviť vhodnú rezidenciu podľa vlastného gusta uprostred Kodane. So stavbou sa začalo v roku 1605. Pod zámok v štýle tzv. holandskej renesancie je podpísaný vynikajúci architekt z Holandska. Základným stavebným materiálom sú tehly a na fasáde je použitý aj svetlý pieskovec. Okolo zámku bol vybudovaná ochranná vodná priekopa a padací most. Hlavným kráľovský sídlom bol Rosenborg slot do roku 1722, potom sa kráľovská rodina presťahovala do zámku Fredensborg, ktorý je postavený pri jazere Estum v severnej časti ostrova Sjaeland. Zámok slúžil dlhé roky ako skladisko nábytku a vecí kráľovskej rodiny, od roku 1838 je však otvorený aj širokej verejnosti. Každoročne ho navštívi viac ako tisíc turistov, ktorí obdivujú jeho mramorový apartmán, zrkadlovú sieň, rytiersku sálu či bronzovú komnatu. V podzemí sa nachádza výstava výrobkov zo slonovinovej kosti, ale aj každodenné veci, ktoré zdobia drahé kamene a diamanty, a tiež dánske korunovačné klenoty a kráľovské šperky. V okolí zámku sa nachádza obchod so suvenírmi, pokladňa aj reštaurácia. Za zmienku určite stojí aj zámocká záhrada, ktorá je známa pod názvom Kongens have (kráľovská záhrada) a vznikla spolu so zámkom. Postupne sa zmenila anglický park a verejnosť má do nej prístup od roku 1820. Slúži ako oáza pokoja, kde sa stretávajú mladí, ale aj starší, hrajú rôzne hry alebo jednoducho relaxujú. Park slúži aj ako ihrisko pre okolité školy a škôlky, takže nuda v ňom určite nehrozí. So zámkom susedí aj kasáreň kráľovskej gardy. Odkiaľ vychádzajú vojaci na striedanie stráže pred Amalienborg. Viac o zámku čítajte tu.

 

BURZOVÝ PALÁC BORSEN

Ide o nádhernú budovu na ostrove Slotsholmen, a takisto v celej Kodani. Pôvodne tu bol sklad, ktorý sa v 17. storočí začal meniť v duchu holandskej renesancie. Opäť sa pod túto prestavbu podpísal kráľ milujúci nádheru a pompéznosť Christian IV. A tak exteriér zmenil na zašpicatené dvojposchodové budovy ku ktorým v roku 1625 pribudla 54 m vysoká veža. Avšak nejde o obyčajnú vežu, táto je tvorená zapletenými chvostmi štyroch drakov. Na vrchu sa nachádzajú tri korunky symbolizujúce Dánsko, Nórsko a Švédsko. No a v jedného dňa v polovici 19. storočia sa do tejto budovy presťahovali bankové a poisťovacie spoločnosti a od tej doby sa budova poníma ako kodanská burza.

 

VOJENSKÁ PEVNOSŤ CITADELA

Stará vojenská pevnosť Citadela vznikla v polovici 17. storočia a jej prvoradou úlohou bola obrana prístavu v Kodani. Bolo to v období kedy Dánsko stratilo svoje provincie vo Švédsku a obávalo sa útoku. Aj v súčasnosti patrí Citadela vojakom, majú to byty a kancelárie. Citadela je otvorená aj pre verejnosť. Obranné valy dnes slúžia ako park, v ktorom možno načerpať nových síl.

 

FREDERIKOV KOSTOL

Stavba tohto kostola začala v roku 1749 na podnet kráľa Frederika V. Základným stavebným materiálom je mramor. Kostol mal byť postavený v rokokovom štýle podobný kostolu sv. Petra v Ríme. Stala sa však nečakaná vec, kráľovský dodávateľ spotreboval peniaze určené na stavbu a tým jej pokračovanie spomalil. Štyri roky po kráľovej smrti, v roku 1770 bola stavba celkom zastavená. Až v roku 1874 sa dočkala dostavby, kedy sa o ňu postaral podnikateľ Tietgen. Hoci je mramorová konštrukcia zachovaná, tak stavba nadobudla extravagantné rysy a znaky. Nachádza sa tu aj 12 sôch dôležitých osobností dánskej cirkvi. Rovnako zaujímavý je však aj interiér kostola, napr. veľmi zaujímavé sú nástenné maľby 12 apoštolov.

 

VOR FRELSERS KIELE

Na tomto kostole je najviac zaujímavá jeho veža. Z nej sa totiž človeku naskytne unikátny výhľad na mesto Kodaň. Už samotný výstup na ňu je nezvyčajný. Po vnútornom schodisku sa dá dostať na akési medzipodlažie z ktorého sa dá ísť ešte vyššie – avšak schodisko, po ktorom pôjdete je vonkajšie a točiví a zábradlie má niečo okolo jedného metra. Avšak za ten pohľad to stojí – vidíte kodanský prístav, pod vami sa nachádza slobodný štát Christiania a takisto dovidíte na brehy Švédska.

 

RADNICA

Budova radnice sa nachádza na juhovýchodnej strane Radničného námestia. Táto v sebe poníma klasicistický štýl a štýl severskej talianskej renesancie. Postavili ju v rokoch 1892 – 1905. Nachádza sa tu pozlátená socha roskildského biskupa Absolona. Radnicu si možno pozrieť so sprievodcom, avšak prehliadky nevedú po celej budove, len niektorých častiach. Zaujímavosťou je aj „orloj“, ktorého autorom je Jens Olsens. Tento funguje od roku 1955 a má 12 funkčných ukazovateľov a 19 000 súčiastok. Každý týždeň je potrebné ho naťahovať. Ukazuje aktuálne miestny čas, slnečný čas, gregoriánsky kalendár, judiánsky čas, dátum, čas východu a západu slnka a nočnú oblohu s geocentrickou a heliocentrickou obežnou dráhou. Tiež možno absolvovať výstup na radničnú vežu a kochať sa výhľadom z výšky cez 100 metrov. Kodaň budete mať ako na dlani spolu so zábavným parkom Tivoli, pri dobrej viditeľnosti dovidíte až na úžinu Oresund a brehy Švédska. Vpravo od radnice možno vidieť bronzovú sochu spisovateľa H. Ch. Andersena.

 

RUNDETAARN

V tejto historickej budove zo 16. storočia sa nachádza observatórium. Budova má tvar valca a pokiaľ sa chcete pokochať výhľadu z nej, treba si navrch vyšliapať 209 m pešo, keďže výťah tu nie je. Avšak nepôjdete po schodoch, ale po širokej chodbe, schody sa nachádzajú iba úplne pri konci tejto trasy.  Z výšky 36 metrov sa vám predostrie mesto Kodaň a pri dobrej viditeľnosti dokonca Malmo či švédske mestá.  História budovy siaha do obdobia rokov 1588 -1648, kedy kráľ Christiane IV. nechal v latinskej štvrti postaviť komplex budov pre školské účely. V tomto komplexe sa nachádzala astronomické observatórium, študentský kostol a univerzitná knižnica. Observatórium bolo dokončené v roku 1642 a funkčné je dodnes. Patrí k najstarším v Európe a určite vám ho odporúčame navštíviť. Zaujímavosťou je aj 3D model slnečnej sústavy. V strešnom priestore priľahlého kostola sa usporadúvajú rôzne výstavy či koncerty. Viac informácií hľadajte tu.

Uvedené informácie majú len informatívny charakter a boli platné v čase písania článku. CK MALKO POLO, s.r.o. prevádzkovateľ portálu letenky.sk neručí za ich správnosť a aktuálnosť.

Vyberte si lacné letenky do Kodane:


Špeciálna ponuka

Kam Odkiaľ Cesta Spoločnosť Konečná cena s taxami
Kodaň Budapešť [obojsmerná letenka] Ryanair 62,-  Výber dátumov
Kodaň Praha [jednosmerná letenka] Ryanair 68,-  Výber dátumov
Kodaň Viedeň [jednosmerná letenka] Ryanair 69,-  Výber dátumov
Viedeň Kodaň [obojsmerná letenka] Ryanair 69,-  Výber dátumov
Ceny sú konečné, zahŕňajú letenku, taxy a poplatok za vystavenie.

« späť

© 1998-2016. Všetky práva vyhradené.          Všeobecné obchodné podmienky  |  Ochrana údajov  |  Kontakt

IATA accredited agent